Rikkus. See sõna kutsub esile mõtteid kullast ja hõbedast, suurtest majadest ja raha hulgast, säravatest autodest ning muretust elust. Ent kui me vaatame sügavamale ja kaalume tõelist rikkust, võime avastada midagi hoopis teistsugust. Tõeline rikkus ei pruugi ilmneda suurte materiaalsete varanduste kaudu, vaid pigem väikestes vajadustes ja südame rahulolus.
Materiaalse rikkusega kaasnevad vaieldamatult tänapäeva mugavused ja võimalus elada priviligeeritud elu. Kuid kas see tagab tegelikult õnne ja tähendusrikkuse? On teada paljus lugusid inimestest, kes on saavutanud tohutu finantsilise edu, kuid leidnud end siiski rahutuna ja tühjana. See viitab sellele, et rikkus ei ole alati seotud materiaalse varanduse suurusega, vaid sellega, kuidas me suudame oma vajadusi tõeliselt rahuldada. See on otseses seoses sellega, kuidas sobitub saavutatud rikkus meie sisemiste väärtustega. Kui tee, mida mööda me rikkuseni jõudsime ei ole kooskõlas meie väärtustega, oleme ikka õnnetud.
Tõeline rikkus võib väljenduda hoopis väikestes asjades, mida me sageli kipume tähelepanuta jätma. Need võivad olla lähedaste naeratused, päikesetõusud hommikul, linnulaul suveõhtul või tass kuuma teed pärast pikka päeva. Sellised hetked pakuvad meile sisemist rahu ja rahulolu, mis ei sõltu välistest asjadest. Need on hetked, mis ühendavad meid käesoleva hetkega ja aitavad meil tajuda elu tõelist väärtust.
Väiksemad vajadused
Väikeste vajaduste mõiste ei tähenda sugugi, et peaksime elama tagasihoidlikult või loobuma suurematest unistustest. Pigem tuleks mõista, et rikkus ei seisne ainult suurtes majades või kallites esemetes. Tõeline rikkus on oskus nautida ja väärtustada neid lihtsaid asju, mis toovad meile rõõmu ja rahulolu. See on oskus elada hetkes ning tunda tänulikkust selle eest, mis meil juba on.
Paljud suured filosoofid ja vaimsed õpetajad on rõhutanud rikkuse tähendust sügavamate ja sisemiste väärtuste kaudu. Buddha on öelnud: “Rikkus on tervises, rahus meie hingekodus, pädevuses meie töös, rõõmus, mis tuleb saavutatud eesmärkidest, ja võimes veeta aega oma lähedastega.” See tsitaat tõdeb, et rikkus pole lihtsalt materiaalsed asjad, vaid pigem meie sisemine seisund ja suhted.
Seega võiksime öelda, et tõeline rikkus seisneb tasakaalus. Tasakaal oma sisemiste vajaduste ja väliste saavutuste vahel. See tähendab suutlikkust nautida nii suuremaid kui ka väiksemaid asju ning leida rõõmu nii materiaalsest küllusest kui ka sisemisest rahust. See on oskus kombineerida välimised ja sisemised vajadused ning sellest tulenevalt tajuda, et oleme edukad ja rikkad juba palju varem, kui siiani arvanud oleme. Tajuda, et rikkaks saamine ei tähenda miljardeid pangaarvel. Piisab sellest, et meie sissetulekud oleksid piisavad meie igapäevaste vajaduste tarbeks ning et materiaalsete vahendite hankimine ei võtaks meilt ära kogu meie aega. Kui meil jääb eluks vajaliku hankimise kõrvalt piisavalt aega ka hetke nautimise jaoks, oleme palju õnnelikumad, rahulolevamad ja rikkamad.
Kokkuvõtteks võime öelda, et rikkus ei ole lihtsalt suure varanduse omamine, vaid pigem oskus elada väikestest vajadustest lähtuvalt ning leida rõõmu elu lihtsatest naudingutest. See on oskus elada hetkes ja hinnata tõelisi väärtusi. Kui suudame seda teha, siis võime leida end tõeliselt rikastatuna, sõltumata meie pangakontost.
0 Comments