Kui meile tundub, et midagi ei toimi nii, nagu peaks, on meie esimene reaktsioon tihti teha teistele etteheiteid. Ehk siis neile, kes meie arvates ei käitu õigesti, sest nad teevad asju nii, nagu meie pole harjunud või kuidas meile tundub “vale”. Süüdistused lendavad ja kriitika voolab vabalt. Kuid mis muutuks, kui selle asemel, et teha etteheiteid, teeme parem ettepanekuid? Mis oleks, kui me kasutaksime oma energiat ja loovust hoopis selliselt, et pakuksime välja konstruktiivseid ettepanekuid?
Siin on mõned põhjused, miks see lähenemine võiks olla tõhusam ja positiivsem.
  1. Lahendused loovad positiivsema keskkonna. Kui keskendume ainult probleemidele, muutub õhkkond kiiresti negatiivseks ja pingeliseks. See käivitab tavaliselt kaitsemehhanismi ja tekitab vastuseisu. Selline meelelaad aga takistab meeskonnal või ühiskonnal tõhusalt koostööd tegemast. Positiivsed ettepanekud seevastu toovad esile võimalused ja loovad avatuma ning rohkem koostööle keskenduva õhkkonna.
  2.  Lahendused edendavad arengut. Probleemidele keskendumine võib jätta mulje, et midagi ei saa muuta või parandada. Lahendused aga innustavad meid tegutsema ja võtma konkreetseid samme positiivsete muutuste suunas. Need ergutavad loovust ja uuenduslikkust ning viivad erinevad isikud arenguni nii isiklikul kui ka professionaalsel tasandil.
  3. Lahendused suurendavad enesekindlust. Kui me keskendume lahendustele ja teeme konstruktiivseid ettepanekuid, suureneb see meie enesekindlus ja enesehinnang. Me mõistame, et meil on võime mõjutada olukorda ja anda panus positiivse tulemuse saavutamisse. See omakorda innustab meid rohkem inimesi kaasama ja ka ise aktiivsemalt osalema.
  4. Lahendused loovad jätkusuutlikke tulemusi. Probleemidele reageerimine on tihti lühiajaline ja võib põhjustada vaid ajutisi lahendusi. Konstruktiivsed ettepanekud aga suunavad meid mõtlema pikaajaliselt ja jätkusuutlikult. Need aitavad meil keskenduda sügavamatele juurpõhjustele ning loovad lahendusi, mis pakuvad pikaajalist kasu ja muudavad olukorrad püsivalt paremaks.
Seega, järgmine kord, kui tunnete kiusatust teha etteheiteid või kedagi milleski süüdistada, võtke hetk aega ja mõelge selle asemel välja konstruktiivseid ettepanekuid. Te ei tea kunagi, milliseid positiivseid muutusi võite käivitada oma ideede ja loovusega. Mõelgem lahendustele, mitte probleemidele, ning muudame maailma üheskoos paremaks paigaks. Näägutamise asemele võtkem enda motoks: selle asemel, et teha etteheiteid, tee parem ettepanek.
Categories: Eneseareng

0 Comments

Lisa kommentaar

Avatar placeholder

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga