Ühiskond on vastastikune kokkulepe, mitte ühepoolne sissetulek

Ühiskonna ülesanne ei ole pakkuda üksikisikutele lõputut ressursside allikat. Ühiskond on rajatud vastastikusele kokkuleppele, kus igaüks annab oma panuse ja vastutasuks saab osa ühisest hüvest. Kui aga üha rohkem inimesi hakkab ühiskonda nägema kui ühepoolset sissetulekuallikat, kus sotsiaaltoetused ja hüved on midagi iseenesestmõistetavat, ilma et nad ise panustaks, hakkab ühiskond Read more…

Kõik tahavad elada riigi kulul…

Ütlus „Kõik tahavad elada riigi kulul” on Eestis saanud populaarseks ja tundub, et see kõlab järjest valjemini. See lause on omamoodi irooniline, justkui tõstatades küsimuse: kui kõik tahavad riigi „käsu” ja „hoolitsuse” all elada, siis kes jääb lõppude lõpuks vastutama? Asja juures unustatakse aga ära üks oluline tõsiasi – riik Read more…

Kes on Su elu ära rikkunud? Sina ise.

Me kõik oleme mingil hetkel elus tundnud, et keegi või miski on meid alt vedanud. Võib-olla tunned, et Sinu elu ei ole läinud nii, nagu sa ootasid, ja süüdistad selles teisi — vanemaid, õpetajaid, sõpru või ühiskonda.Kes siis on Su elu ära rikkunud? Friedrich Nietzsche filosoofia pakub aga alternatiivse vaatenurga: Read more…

Topeltmoraal: Kas samad reeglid kehtivad kõigile?

Topeltmoraal: Kas samad reeglid kehtivad kõigile? Me kõik oleme ilmselt kohanud olukordi, kus keegi käitub ühtmoodi ja eeldab, et teised peaksid käituma hoopis teisiti. Seda nimetatakse topeltmoraaliks. Nähtus, kus inimesele on justkui kõik lubatud, kuid samasugune käitumine teise inimese puhul on täiesti vastuvõetamatu, on levinud nii isiklikes suhetes, tööl kui Read more…

Halb start ei pea tähendama halba finišit

Mõte “halb start ei pea tähendama halba finišit” rõhutab, et alguse raskused või ebaõnnestumised ei määra tingimata lõpptulemust. Halb start võib olla suurepärane õppimisvõimalus. Vigadest õppimine aitab vältida nende kordumist ja parandada tulevasi sooritusi. Iga ebaõnnestumine annab väärtuslikku tagasisidet, mis aitab kasvada ja areneda. Ehk nagu ALbert Einsten on öelnud: Read more…

Edu on 1 protsent…

“Edu on 1 protsent plaani ja 99 protsenti tegutsemist”. Huvitav mõte, mis toob esile tegutsemise olulisuse võrreldes kavandamise ja plaanimisega. See viitab sellele, et kuigi plaan on oluline, ei määra see üksi edu saavutamist. Tõelise eduni viib tegu ise – järjekindel tegevus ja töö, mida tehakse plaanide elluviimiseks. Plaan on Read more…