Raha on teema, millest rääkimine tekitab inimestes tihti ebamugavustunnet. Ühiskonnas on väga tugevalt juurdunud arusaam, et rahast rääkimine on paha ja ebaviisakas. Kõik meie arusaamad raha vastuolulisusest kajastuvad ka tsitaatides ja vanasõnades. „Raha ei tee õnnelikuks“, ütleb üks. Tõsi, aga selle puudumine ei tee meid ilmselt samuti õnnelikuks. „Raha on kõige kurja juur“ ütleb teine. Isiklikult arvan, et raha ei saa tuua inimeses välja omadusi, mida tal enne raha omamist ei olnud.
Mina leian, et rahast rääkimine ja raha teemadel arutlemine on väga oluline ja kasulik, kui seda teha õigesti.

Usun, et raha teemad on tabud, sest kardetakse küsimusi, mis eeldavad sinu sissetulekute, säästude ja laenude avaldamist. Mõistan küll mõneti vestluspartneri uudishimu, aga kui soovime viisakat ja teisest lugupidavat vestlust raha teemal, siis eelpool välja toodud informatsioon on rahatarkuse seisukohast ülimalt ebaoluline ja tekitab teises ebamugavust. Teadmine, palju su naaber teenib, ei aita Sul teadmisi raha funktsioneerimise kohta suurendada. Halvimal juhul tekitab hoopis kadedust.
Kui rahast rääkima hakata, siis peaksime rääkima hoopis sellest, kuidas raha töötab. Kuidas inflatsioon mõjutab meie sissetulekuid? Millised on lisaraha teenimise võimalused? Kuidas rohkem säästa või kuidas leida sobiva hinna ja kvaliteedisuhtega toode? Kus liigub raha ja millised on eluvaldkonnad, kuhu tasuks investeerida? Kuidas saaksid oma raha kasvama panna, kui sind aktsiaturg ei huvita jne.

TVältimise tagajärg

Mida rohkem väldime raha teemalist arutelu igapäevaelus, seda vähem sellest teame ning mida vähem sellest teame, seda tõenäolisemalt teeme otsuseid, mis ei pruugi meile kõige kasulikumad olla (impulssostud, luksusesemete ostmine enne varade soetamist jne.). Samuti ei õpi me nägema viise kuidas panna raha enda heaks tööle või leida erinevate sissetulekuallikate loomise viise. Viimane on aga väga oluline, et vältida kiiret pankrotistumist, kui üks sissetulekuallikas ära peaks kaduma.

Minu üleskutse on – palun räägime rahast elukaaslase, laste, sõprade ja sugulastega. Miks mitte ka töökohal. Nii muudame raha teemad avalikumaks, mugavamaks ja mõistlikumaks, õpetades sellega järeltulevatele põlvedele nii rahatarkust üldises mõttes kui ka tarkust rahast õigesti rääkida ja raha õigesti käsitleda.


0 Comments

Lisa kommentaar

Avatar placeholder

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga