Elu on täis erinevaid tegevusi, mis moodustavad meie igapäevase rutiini ja kogemused. Meie päevi täidavad mitmesugused ülesanded alates tööst ja kohustustest kuni huvide ja meelelahutuseni. Huvitav on see, kuidas meie emotsioonid mõjutavad meie suhtumist tegevustesse ning kuidas meie suhtumine omakorda kujundab meie kogemust. Ühesõnaga, tegevus on tegevus, kuid tegevusest saab meeldiv või ebameeldiv sõltuvalt meie enda emotsioonidest.
Emotsioonide mõju tegevustele
Me kipume sageli alahindama emotsioonide jõudu ja mõju meie igapäevaelule. Kujutleme olukorda, kus sul on vaja teha midagi, mida sa ei naudi eriti, näiteks kodutööd või tööülesanded, mis tunduvad igavad või rutiinsed. Kui lähened sellele tegevusele negatiivse meelestatusega, siis on suurem tõenäosus tunda end selle tegevuse käigus halvasti. Negatiivsed emotsioonid võivad põhjustada ajutist motivatsioonipuudust, vähendada keskendumisvõimet ning üldist rahulolematust. Ilmselgelt ei ole negatiivses meeleolus tegutsema hakates võimalik end kohe üle viia meeletult positiivsesse seisundisse. Seepärast on hea alustada näiteks sellest, kuidas mina viimati end koristamise lainele viisin. Kohe üldse ei olnud motivatsiooni, kuid siis ma mõtlesin, et tegevus on lihtsalt tegevus ja kui juba tegutsema hakkasin, siis läks töö küllaltki ladusalt 😊
Samamoodi võib positiivne emotsionaalne seisund muuta ka kõige tüütumad ülesanded meeldivamaks. Kui sul on hea tuju või oled entusiastlik, siis võib isegi tavaline tegevus tunduda nauditavam. Näiteks võib trenni tegemine olla vähem pingutav, kui sa lähened sellele rõõmsameelselt.
Tegevuse mõju emotsioonidele
Kuid mitte ainult emotsioonid ei mõjuta meie tegevusi, vaid ka vastupidi – meie tegevused võivad mõjutada meie emotsionaalset seisundit. Näiteks võib päevakorras olevate ülesannete lõpetamine tekitada rahulolutunnet ja enesekindlust. Kindlasti aitab meeleolu parandada see, kui tavapäraste ülesannetega kiiremini ühele poole saab. Samamoodi võib midagi uut proovimine või oma mugavustsoonist välja astumine tekitada ärevust ja ebakindlust.
Kuid me võime kasutada tegevusi ka teadlikult oma emotsionaalse seisundi parandamiseks. Kui tunned end halvasti või oled stressis, võib lühike jalutuskäik värskes õhus või mõne lemmiktegevusega tegelemine aidata sul lõdvestuda ja end paremini tunda. Muusika kuulamine on ka üks meetod, millega saab enda emotsionaalset seisundit mõjutada. Rõõmus ja meeldiv muusika tekitab kindlasti parema tuju. Lühidalt kokku võttes, võib öelda, et tegevused võivad olla justkui vahendiks meie emotsioonide reguleerimisel.
Kuidas muuta tegevused positiivseteks kogemusteks?
Kui me teame, et meie emotsioonid ja tegevused on omavahel seotud, siis saame kasutada seda teadmist oma igapäevase elu paremaks muutmiseks. Siin on mõned näpunäited:
- Teadlikkus: Ole teadlik oma emotsionaalsest seisundist ja sellest, kuidas see võib mõjutada su suhtumist tegevustesse.
- Positiivne suhtumine: Püüa läheneda igapäevastele ülesannetele positiivse suhtumisega. Leia nende juures midagi meeldivat või põnevat.
- Emotsionaalne regulatsioon: Kasuta tegevusi oma emotsionaalse seisundi parandamiseks. See võib olla midagi, mis sind rõõmustab või lõõgastab.
- Teadlik valik: Vali tegevusi, mis on kooskõlas sinu hetkeemotsioonidega. Kui oled väsinud, ära koorma ennast liigse füüsilise või vaimse pingutusega.
- Mõtestamine: Mõtle sellele, kuidas erinevad tegevused võivad mõjutada su emotsionaalset seisundit pikemas perspektiivis. Millised tegevused toovad sulle pikaajalist rahulolu?
Kokkuvõtvalt tuleb endale lihtsalt pidevalt meelde tuletada, et tegevus on tegevus – see on neutraalne toiming. Kuid meie emotsioonid annavad sellele tähenduse ja värvi. Seetõttu võime öelda, et meie emotsioonid on võti, mis avab ukse kas positiivseks või negatiivseks kogemuseks. Oluline on meeles pidada, et meil endal on võime mõjutada seda, kuidas me oma tegevusi tajume ja kuidas me laseme nendel end mõjutada.
0 Comments